Vileda_Logo

Vileda

Vileda’nın kökleri, Carl Johann Freudenberg’in Weinheim, Almanya’da bulunan “Heintze und Sammet” tabakhanesini devraldığı 1849 yılına dayanmaktadır. Burada üretilen yüksek kaliteli deri ürünler sayesinde tabakhane kısa sürede Avrupa’nın en büyüklerinden olmuştur.
Freudenberg, müşterilerin ihtiyaçları karşısında gösterdiği içgüdüsel hissiyat, yenilikçi üretim yeteneği ve bunları tamamlayan ileri görüşlü ürünleri ile girişimciliğini kanıtlamıştır. Bu özellikler, Freudenberg’in varislerine bıraktığı bir yetenektir.
1936 yılında, kimyager Dr. Carl Ludwig Nottebohm, Carl Freudenberg’e sentetik derinin kullanımını olanaklı kılabilecek olan bir prosedür önermiştir. Kendisi diğer yıllarda araştırmalarını sürdürmüş ve sonuç olarak tamamen yeni olan dokunmamış kumaşı geliştirmiştir: Vileda pencere bezi bu yeni kumaşı değerlendirmiştir ve 1948 yılında Vileda markasının temel taşı haline getirmiştir.
Vileda’nın ismi Almancada “wieLeder” olup “deri gibi” anlamına gelen kelimeden türemiştir. Hızlı tüketilen ürünler endüstrisindeki diğer markalar gibi, Vileda da markanın temelini oluşturan bir yenilikti ve günümüzde de endüstrinin kalbinde olmayı başaran bir markadır.
Günümüzde, Freudenberg Group’un alt kuruluşu olan Freudenberg Ev ve Temizlik Çözümleri GmbH (FHCS) Vileda’nın global aktivitelerinden sorumludur.
Geçmişte olanlar, gelecek için ilham kaynağıdır. Bu Alman girişimi 65 yıllık tarihi süresince birçok çığır açan ürün üretmiştir. Efsanevi Vileda pencere bezi, Glitzi süngeri ve tabii ki Vileda yer paspası pazar dilimlerini belirlemiş ve bağımsız olarak ev temizliğinde global bir isim olmayı başarmıştır.