frico-logo

Frico

Hollanda Kraliyet süt işleme firması olan Friesland Campina 11 milyar Euro’luk global cirosuyla dünyanın 1 numaralı peynir üreticisidir. Friesland Campina dünyadaki tüm insanlara sütün en güzel halini sunmaktadır. Frico ve Vonk markalarıyla Kıbrıs’ta tüketicilerin birinci sırada tercih ettiği peynir firmasıdır.

Avrupa’da peynirleriyle tanınan ülkelerin en önde geleni Hollanda’dır. Geniş otlakları, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesini sağlamıştır. Hayvancılığın merkezi olan Edam ve Gouda kentleri aynı zamanda kendi adlarıyla anılan peynirleriyle de tanınır.

Edam

İnek sütünden yapılan Edam peyniri şöhreti tüm dünyayı tutan Hollanda peynirlerinin bir çeşitidir. Adını ilk defa yapıldığı Felemenk’in (Hollanda) kuzey bölümündeki şehrinden almıştır.

Genel olarak Edam peyniri denince akla kırmızı mumla sarılmış top şekli gelir.

Gouda

Gouda, sarı rengindeki kılıfıyla tanınan, çiğ sütten üretilen sıkı dokulu bir Hollanda peyniridir. İlk kez Hollandanın Gouda kentinde üretilmiştir.

Maasdam

Hollanda’nın en karakteristik peynirlerinden olan ve İsviçre tarzında, pastörize inek sütünden yapılan yarı-sert Maasdam Peyniri’nin en büyük özelliği, içinin delikli olmasıdır. Hafif tatlımsı tadıyla peynir severlerin vazgeçemediği bir peynir türüdür.

Chevrette

Frico Chevrette (Keçi peyniri) yumuşak tadıyla premium bir peynirdir. %100 Hollanda keçi sütünden imal edilen Chevrette inek sütüne allerjisi olanlar için eşsiz bir ürün.

Vonk

Vonk blok, dilimli ve cheddar peyniri.