Yudum

Yudum, tüketiciler ve müşterilerinden aldığı güç ile sıvı yağ sektöründe 1878’den beri lider bir kuruluştur. Yudum ayçiçek yağı, Yudum mısırözü yağı ve Yudum zeytin yağları ile Yudum Gıda, Türkiye’nin en çok tercih edilen sıvı yağlarını üretmektedir. Bugün yıllık cirosu 4 milyar USD olan Savola Grup bünyesinde faaliyet gösteren Yudum Gıda ürünleri K.K.T.C’de Metgin ile tüketicilerle buluşmaktadır.

Yudum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Yudum ürünlerinin hiçbirinde insan sağlığını tehdit eden GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) bulunmamaktadır.

Markalarımız


20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin lider ayçiçek markası Yudum, kategorisinde “Hafiflik” ile özdeşleşmiş, Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en yaygın dağıtılan ayçiçek yağı markasıdır. Ayçiçek yağı, yağ oranı yüzde 39-45 arasında değişen ayçiçeği bitkisinin tohumlarından presleme, özütleme vb. işlemlerden geçirildikten sonra rafinasyona tabi tutularak elde edilen, berrak, sıvı halde yağdır.


Sağlıklı olma” ilkesiyle pazara sunulan Yudum Mısırözü Yağı, lezzetli ve doğal oluşuyla da Türk tüketicisinin beğenisini kazanmış, kategorisinde ilk tercih edilen marka haline gelmiştir. Mısır yağı, ayıklanmış ve yıkanmış mısır tohumundan elde edilir. Mısır tohumundan yağ çıkarımı, ezicilerle ve çözücü solüsyonlarla yapılır. Ezilmiş mısıra hekzan veya izo-hekzan uygulanır ve bu uygulamalarla mısırın içerindeki yağın yaklaşık %95’i çıkarılır. Daha sonra rafine etme işlemiyle yağın tamamı elde edilir.