Friesland Campina

Kuruluş 1879. Dünyanın ilk süt kooperatifi

Hollanda Kraliyet süt işleme firması olan Friesland Campina 9 milyar Euro’luk global cirosuyla dünyanın 1 numaralı peynir üreticisidir.

Friesland Campina dünyadaki tüm insanlara sütün en güzel halini sunmaktadır.

Frico ve Vonk markalarıyla Kıbrıs’ta tüketicilerin birinci sırada tercih ettiği peynir firmasıdır.

Avrupa’da peynirleriyle tanınan ülkelerin en önde geleni Hollanda’dır. Geniş otlakları, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin gelişmesini sağlamıştır. Hayvancılığın merkezi olan Edam ve Gouda kentleri aynı zamanda kendi adlarıyla anılan peynirleriyle de tanınır.

Friesland Campina Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Dünyada 1 numara
  • 100’den fazla ülkede bulunabilirlik
  • 2004 yılında Hollanda kraliçesi Beatrix tarafından “Kraliyet” ünvanı taşıyabilmekle payelendirildi

Markalarımız


İnek sütünden yapılan Edam peyniri şöhreti tüm dünyayı tutan Hollanda peynirlerinin bir çeşitidir. Adını ilk defa yapıldığı Felemenk’in (Hollanda) kuzey bölümündeki şehrinden almıştır.

Genel olarak Edam peyniri denince akla kırmızı mumla sarılmış top şekli gelir.


Gouda, sarı rengindeki kılıfıyla tanınan, çiğ sütten üretilen sıkı dokulu bir Hollanda peyniridir. İlk kez Hollandanın Gouda kentinde üretilmiştir.


Hollanda’nın en karakteristik peynirlerinden olan ve İsviçre tarzında, pastörize inek sütünden yapılan yarı-sert Maasdam Peyniri’nin en büyük özelliği, içinin delikli olmasıdır. Hafif tatlımsı tadıyla peynir severlerin vazgeçemediği bir peynir türüdür.


Ödüllü bir peynir olan Frico Old Ducth Master çok özel tat ve dokusuyla premium segmentinde bir peynir türüdür. Geleneksel yöntemlerle tahta raflarda yaklaışk bir yıl boynca olgunlaştırılıp, satışa öyle sunulmaktadır. Yapısındaki kristaller bu peynirin en büyük özelliğidir.


Gouda tipi peynir ailesi’ne mensup olan Selection serisi peynirler özel olarak seçilip öğütülen baharatlarla tatlandırılmaktadır. Hardal tohumu, kara biber, kokulu bahçe bitkileri, en sık kullanılanlardır.


Frico Chevrette (Keçi peyniri) yumuşak tadıyla premium bir peynirdir. %100 Hollanda keçi sütünden imal edilen Chevrette inek sütüne allerjisi olanlar için eşsiz bir ürün.


Vonk blok ve sürme peynir.